Skip to content

Your cart is empty

Continue shopping

Have an account?

Log in to check out faster.

Your cart

Loading...

Estimated total

€0,00 EUR

Taxes included. Discounts and shipping calculated at checkout.
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ
Bauchemie.at - Ihr österreichischer Onlineshop für Bauchemie

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
Log in Cart
Filter and sort Filter

Filter and sort

Filter

60 products

Remove all
Remove all

60 products

Remove all
  • MAPEI Ultratop 25kg

    MAPEI Ultratop 25kg

    MAPEI Ultratop 25kg

    Regular price From 89,90€
    Regular price Sale price From 89,90€
    Unit price 3,60€/kg
  • DISBON DisboFLOOR 461 2K-EP-Grundierung 30kg

    DISBON DisboFLOOR 461 2K-EP Primer 30kg

    DISBON DisboFLOOR 461 2K-EP Primer 30kg

    Regular price 262,99€
    Regular price Sale price 262,99€
    Unit price 8,77€/kg
  • MAPEI Mapecoat I 24 5kg (A+B)

    MAPEI Mapecoat I 24 5kg (A+B)

    Sale

    MAPEI Mapecoat I 24 5kg (A+B)

    Regular price From 85,99€
    Regular price 114,99€ Sale price From 85,99€
    Unit price 23,00€/kg
    Sale
  • MARIS Maritrans Tile Primer 1kg

    MARIS Maritrans Tile Primer 1kg

    MARIS Maritrans Tile Primer 1kg

    Regular price 19,99€
    Regular price Sale price 19,99€
    Unit price 2,00€/100g
  • MARIS Maritrans Finish Matt 4kg

    MARIS Maritrans Finish Matte 4kg

    Sold out

    MARIS Maritrans Finish Matte 4kg

    Regular price 79,99€
    Regular price Sale price 79,99€
    Unit price 20,00€/kg
    Sold out
  • DISBON DisboPOX W 442 2K-EP-Garagensiegel 10kg

    DISBON DisboPOX W 442 2K-EP garage seal 10kg

    DISBON DisboPOX W 442 2K-EP garage seal 10kg

    Regular price 251,99€
    Regular price Sale price 251,99€
    Unit price 25,20€/kg
  • MAPEI Eco Prim Grip Plus

    MAPEI Eco Prim Grip Plus

    MAPEI Eco Prim Grip Plus

    Regular price From 65,60€
    Regular price Sale price From 65,60€
    Unit price 13,12€/kg
  • MAPEI Mapeband Easy Innenecke 90° | Bauchemie.at

    MAPEI Mapeband Easy 90° inside corner

    NEU

    MAPEI Mapeband Easy 90° inside corner

    Regular price From 7,99€
    Regular price Sale price From 7,99€
    Unit price 7,99€ each
  • MAPEI Mapeband Easy Außenecke 270° | Bauchemie.at

    MAPEI Mapeband Easy outside corner 270°

    NEU

    MAPEI Mapeband Easy outside corner 270°

    Regular price From 7,99€
    Regular price Sale price From 7,99€
    Unit price 0,80€ each
  • MARIS Mariseal Katalysator 1l

    MARIS Mariseal Catalyst 1l

    MARIS Mariseal Catalyst 1l

    Regular price 23,99€
    Regular price Sale price 23,99€
    Unit price 2,40€/100ml
  • Mariflex PU40 grau - 600ml, Frontansicht der Stange

    MARIS Mariflex PU 40 gray 600ml

    MARIS Mariflex PU 40 gray 600ml

    Regular price 9,99€
    Regular price Sale price 9,99€
    Unit price 1,67€/100ml
  • AQUA TOPCOAT EP 150 TC Komp A+B 10kg, Frontansicht der beiden Kübel

    Murexin AQUA TOPCOAT EP 150 TC Comp A+B 10kg

    Murexin AQUA TOPCOAT EP 150 TC Comp A+B 10kg

    Regular price 321,99€
    Regular price Sale price 321,99€
    Unit price 32,20€/kg
  • DISBON DisboFLOOR 475 OS 2K-EP-Deckversiegelung 30kg

    DISBON DisboFLOOR 475 OS 2K-EP Flow Coating 30kg

    DISBON DisboFLOOR 475 OS 2K-EP Flow Coating 30kg

    Regular price 305,99€
    Regular price Sale price 305,99€
    Unit price 10,20€/kg
  • SIKA Sikafloor 54 Booster 150ml

    SIKA Sikafloor 54 Booster 150ml

    SIKA Sikafloor 54 Booster 150ml

    Regular price 21,90€
    Regular price Sale price 21,90€
    Unit price 146,00€/L
  • Marisolv 9010 Reiniger - 1kg, Kübel Frontansicht

    MARIS Marisolv 9010 Cleaner

    NEU

    MARIS Marisolv 9010 Cleaner

    Regular price From 12,99€
    Regular price Sale price From 12,99€
    Unit price 1,30€/100ml
  • MULTITOOL Gummischieber 25cm online kaufen | Bauchemie.at

    MULTITOOL rubber squeegee 25cm

    NEU

    MULTITOOL rubber squeegee 25cm

    Regular price 4,99€
    Regular price Sale price 4,99€
    Unit price 4,99€ each
  • Produktansicht der Hohlkehle, Seitlich

    PVP cove

    PVP cove

    Regular price From 32,99€
    Regular price Sale price From 32,99€
    Unit price 32,99€ each
  • MAPEI Mapefloor Cleaner ED 10kg

    MAPEI Mapefloor Cleaner ED 10kg

    MAPEI Mapefloor Cleaner ED 10kg

    Regular price 138,99€
    Regular price Sale price 138,99€
    Unit price 13,90€/kg
  • NANOPHOS SurfaPore C 10l | Bauchemie.at

    NANOPHOS SurfaPore C 10l

    Sale

    NANOPHOS SurfaPore C 10l

    Regular price 104,99€
    Regular price 149,99€ Sale price 104,99€
    Unit price 10,50€/L
    Sale
  • AGRO DisboPUR 309, Frontansicht Kübel

    DISBON DisboPUR 309 5kg

    DISBON DisboPUR 309 5kg

    Regular price From 285,99€
    Regular price Sale price From 285,99€
    Unit price 57,20€/kg
  • MAPEI Mapefloor I 914 / 28kg (Komp A+B) bei Bauchemie.at online bestellen

    MAPEI Mapefloor I 914 / 28kg (Comp A+B)

    MAPEI Mapefloor I 914 / 28kg (Comp A+B)

    Regular price 308,99€
    Regular price Sale price 308,99€
    Unit price 11,04€/kg
  • PVP Hohlkehle 30/60 - 2000mm / RAL 7035 bei Bauchemie.at online bestellen

    PVP cove 30/60 - 2000mm / RAL 7035

    PVP cove 30/60 - 2000mm / RAL 7035

    Regular price 30,00€
    Regular price Sale price 30,00€
    Unit price 30,00€ each
  • MULTITOOL Magic Trowel Flexible Gummilippe 30cm online kaufen | Bauchemie.at

    MULTITOOL Magic Trowel Flexible Rubber Blade Rubber Scraper 30cm

    NEU

    MULTITOOL Magic Trowel Flexible Rubber Blade Rubber Scraper 30cm

    Regular price 44,99€
    Regular price Sale price 44,99€
    Unit price 44,99€ each
  • NANOPHOS SurfaMix Expoxy Primer WB 3l

    NANOPHOS SurfaMix Epoxy Primer WB 1l

    NANOPHOS SurfaMix Epoxy Primer WB 1l

    Regular price 22,99€
    Regular price Sale price 22,99€
    Unit price 22,99€/L
  • 1
  • 2
  • 3

Bauchemie.at - Your online shop from Austria for construction chemicals

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

About Us

  • Contact
  • Shipping information
  • Payment Options
  • Personal advice
  • Business Customer form
  • Shipment tracking

Generally

  • Imprint
  • Right of withdrawal
  • Cancel contract
  • Privacy Policy
  • Accessibility statement
  • Statutory Warranty
  • Terms and Conditions
Trustmark Austria Handelsverband Logo Bauchemie.at Onlineshop
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • EPS
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
© 2026, Bauchemie.at Powered by Shopify
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.