Skip to content

Your cart is empty

Continue shopping

Have an account?

Log in to check out faster.

Your cart

Loading...

Estimated total

€0,00 EUR

Taxes included. Discounts and shipping calculated at checkout.
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ
Bauchemie.at - Ihr österreichischer Onlineshop für Bauchemie

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
Log in Cart
Filter and sort Filter

Filter and sort

Filter

60 products

Remove all
Remove all

60 products

Remove all
  • Quarzsand, 25kg Sack, feuergetrocknet

    Quartz sand fire-dried 25kg

    Quartz sand fire-dried 25kg

    Regular price 14,90€
    Regular price Sale price 14,90€
    Unit price 0,60€/kg
  • SIKA Sikafloor-2600 30kg -Farbiges Epoxidharzbindemittel für Verlaufsbeschichtungen | Bauchemie.at

    SIKA Sikafloor-2600 Floor Coating 30kg

    BESTSELLER

    SIKA Sikafloor-2600 Floor Coating 30kg

    Regular price From 299,99€
    Regular price Sale price From 299,99€
    Unit price 12,00€/kg
  • SIKA Sikafloor-264 30kg

    SIKA Sikafloor-264 Floor Coating 30kg

    SIKA Sikafloor-264 Floor Coating 30kg

    Regular price From 348,99€
    Regular price Sale price From 348,99€
    Unit price 12,30€/kg
  • SIKA Sikafloor-2510 W 20kg

    SIKA Sikafloor-2510 W Floor Coating 20kg

    SIKA Sikafloor-2510 W Floor Coating 20kg

    Regular price From 338,99€
    Regular price Sale price From 338,99€
    Unit price 17,50€/kg
  • SIKA Sikafloor-150 Plus 25kg | Bauchemie.at

    SIKA Sikafloor-150 Plus Primer 25kg

    NEU

    SIKA Sikafloor-150 Plus Primer 25kg

    Regular price 249,99€
    Regular price Sale price 249,99€
    Unit price 10,00€/kg
  • Farbchips 3mm Granitmischung - Schwarz/Weiß/Grau - 1kg

    Color chips 3mm granite mix - black/white/grey - 1kg

    Color chips 3mm granite mix - black/white/grey - 1kg

    Regular price 25,00€
    Regular price Sale price 25,00€
    Unit price 2,50€/100g
  • Farbchips in verschiedenen Farben 1kg - Weiß

    Color chips in various colors, 1kg

    Color chips in various colors, 1kg

    Regular price 18,00€
    Regular price Sale price 18,00€
    Unit price 1,80€/100g
  • SIKA Sikafloor-151 30kg

    SIKA Sikafloor-151 Primer 30kg

    SIKA Sikafloor-151 Primer 30kg

    Regular price 329,99€
    Regular price Sale price 329,99€
    Unit price 11,00€/kg
  • SIKA Sikaflex PRO-3 600ml grau

    SIKA Sikaflex PRO-3 Sealant 600ml Grey

    SIKA Sikaflex PRO-3 Sealant 600ml Grey

    Regular price 17,99€
    Regular price Sale price 17,99€
    Unit price 29,98€/kg
  • Bodenbeschichtung-Komplettset online bestellen | Bauchemie.at

    Complete floor coating set - primer & self-leveling coating

    BESTSELLER

    Complete floor coating set - primer & self-leveling coating

    Regular price From 299,99€
    Regular price 135,90€ Sale price From 299,99€
  • zahnleiste Produktfoto von der Seite

    toothed strip PP25

    toothed strip PP25

    Regular price 4,99€
    Regular price Sale price 4,99€
    Unit price 4,99€ each
  • Mutterspachtel mit Klemmleiste, Frontansicht der Kelle

    nut spatula with clamping strip

    nut spatula with clamping strip

    Regular price 12,50€
    Regular price Sale price 12,50€
    Unit price 12,50€ each
  • DISBON DisboFLOOR 475 SL 2K-EP-Verlaufsbeschichtung 30kg

    DISBON DisboFLOOR 475 SL 2K-EP Flow Coating 30kg

    DISBON DisboFLOOR 475 SL 2K-EP Flow Coating 30kg

    Regular price 319,99€
    Regular price Sale price 319,99€
    Unit price 10,67€/kg
  • SIKA Sikafloor 256W Komp. A+B 10kg | Bauchemie.at

    SIKA Sikafloor 256W Comp. A+B 10kg

    SIKA Sikafloor 256W Comp. A+B 10kg

    Regular price 499,99€
    Regular price Sale price 499,99€
    Unit price 50,00€/kg
  • SIKA Antirutschmittel 200g

    SIKA Anti-slip agent Slip resistance 200g

    SIKA Anti-slip agent Slip resistance 200g

    Regular price 27,99€
    Regular price Sale price 27,99€
    Unit price 139,95€/kg
  • SIKA Sikafloor 2640, Komp. A+B 30kg

    SIKA Sikafloor 2640 Floor Coating 30kg

    SIKA Sikafloor 2640 Floor Coating 30kg

    Regular price From 438,99€
    Regular price Sale price From 438,99€
    Unit price 15,63€/kg
  • MAPEI Primer SN (Gebinde Komp. A+B) 20kg

    MAPEI Primer SN (Comp. A+B)

    MAPEI Primer SN (Comp. A+B)

    Regular price From 85,99€
    Regular price Sale price From 85,99€
    Unit price 4,30€/kg
  • DISBON DisboFLOOR 462 2K-EP-Grundierung 25kg

    DISBON DisboFLOOR 462 2K-EP Primer 25kg

    DISBON DisboFLOOR 462 2K-EP Primer 25kg

    Regular price 303,99€
    Regular price Sale price 303,99€
    Unit price 12,16€/kg
  • TECHPUR LFS Polymerabdichtung, silanmodifiziert, lösemittelfrei

    TECHPUR LFS polymer sealant, silane-modified, solvent-free

    TECHPUR LFS polymer sealant, silane-modified, solvent-free

    Regular price From 85,99€
    Regular price Sale price From 85,99€
    Unit price 22,86€/kg
  • MARIS Mariflex PU 30 grau Kartusche 310ml bei Bauchemie.at online bestellen

    MARIS Mariflex PU 30 Cartridge 310ml

    MARIS Mariflex PU 30 Cartridge 310ml

    Regular price From 4,99€
    Regular price Sale price From 4,99€
    Unit price 16,10€/L
  • MARIS Mariflex PU 40 grau 310ml

    MARIS Mariflex PU 40 grey cartridge 310ml

    MARIS Mariflex PU 40 grey cartridge 310ml

    Regular price From 5,99€
    Regular price Sale price From 5,99€
    Unit price 19,32€/L
  • DISBON DisboFLOOR 460 2K-EP-Grundierung 25kg

    DISBON DisboFLOOR 460 2K-EP Primer 25kg

    DISBON DisboFLOOR 460 2K-EP Primer 25kg

    Regular price 259,99€
    Regular price Sale price 259,99€
    Unit price 10,40€/kg
  • MULTITOOL Nagelsohlen S 30mm online kaufen | Bauchemie.at

    MULTITOOL Nail soles S 30mm

    NEU

    MULTITOOL Nail soles S 30mm

    Regular price 27,99€
    Regular price Sale price 27,99€
    Unit price 27,99€ each
  •  Mapeband Easy H130, Seitensicht

    MAPEI Mapeband Easy H130 30m/13cm

    NEU

    MAPEI Mapeband Easy H130 30m/13cm

    Regular price 49,99€
    Regular price Sale price 49,99€
    Unit price 1,67€/m
  • 1
  • 2
  • 3

Bauchemie.at - Your online shop from Austria for construction chemicals

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

About Us

  • Contact
  • Shipping information
  • Payment Options
  • Personal advice
  • Business Customer form
  • Shipment tracking

Generally

  • Imprint
  • Right of withdrawal
  • Cancel contract
  • Privacy Policy
  • Accessibility statement
  • Statutory Warranty
  • Terms and Conditions
Trustmark Austria Handelsverband Logo Bauchemie.at Onlineshop
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • EPS
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
© 2026, Bauchemie.at Powered by Shopify
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.