Skip to content

Your cart is empty

Continue shopping

Have an account?

Log in to check out faster.

Your cart

Loading...

Estimated total

€0,00 EUR

Taxes included. Discounts and shipping calculated at checkout.
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • CATEGORIES
    • Stone carpet
    • Coatings
    • Balcony & Terrace
    • Mortar & leveling compound
    • End profiles & profile systems
    • Building waterproofing
    • Insulating materials
    • Tile and stone bonding
    • Disposal
    • Tools, accessories & consumables
    • SALE
  • BRANDS
    • MAPEI
    • MARIS SAINT-GOBAIN
    • SIKA
    • DISBON
    • ST-PROFILES
    • MULTITOOL
    • TECHPUR
  • PROJECTS
  • PERSONAL ADVICE
  • FAQ
Bauchemie.at - Ihr österreichischer Onlineshop für Bauchemie

Country/region

  • Austria EUR €
  • Czechia EUR €
  • Germany EUR €
  • Italy EUR €
  • Poland EUR €

Language

  • Deutsch
  • English
  • Čeština
  • Polski
  • Italiano
Log in Cart
Filter and sort Filter

Filter and sort

Filter

60 products

Remove all
Remove all

60 products

Remove all
  • NANOPHOS SurfaPore C 10l

    NANOPHOS SurfaPore C 1L

    Sale

    NANOPHOS SurfaPore C 1L

    Regular price 13,99€
    Regular price 19,99€ Sale price 13,99€
    Unit price 13,99€/L
    Sale
  • TECHPUR LFS Haftgrund für Polymerabdichtung, 0,4kg

    TECHPUR LFS primer for polymer waterproofing, 0.4 kg

    TECHPUR LFS primer for polymer waterproofing, 0.4 kg

    Regular price 16,99€
    Regular price Sale price 16,99€
    Unit price 42,48€/kg
  • SIKA Sikafloor 1590 Komp. A+B, 30kg

    SIKA Sikafloor 1590 Primer 30kg

    SIKA Sikafloor 1590 Primer 30kg

    Regular price 411,99€
    Regular price Sale price 411,99€
    Unit price 13,73€/kg
  • MARIS Mariseal 310 Grau 12.5kg - Komp A+B

    MARIS Mariseal 310 Gray 12.5kg - Comp A+B

    MARIS Mariseal 310 Gray 12.5kg - Comp A+B

    Regular price 189,99€
    Regular price Sale price 189,99€
    Unit price 15,20€/kg
  • MARIS Maripur 7800 20kg

    MARIS Maripur 7800 20kg

    MARIS Maripur 7800 20kg

    Regular price 649,99€
    Regular price Sale price 649,99€
    Unit price 32,50€/kg
  • MARIS Maripur 7200 Grau 20kg

    MARIS Maripur 7200 Grey 20kg

    MARIS Maripur 7200 Grey 20kg

    Regular price 449,99€
    Regular price Sale price 449,99€
    Unit price 22,50€/kg
  • MARIS Maripur 7700 17kg

    MARIS Maripur 7700 17kg

    MARIS Maripur 7700 17kg

    Regular price 349,99€
    Regular price Sale price 349,99€
    Unit price 20,59€/kg
  • MARIS Mariseal 650 Schwarz 20kg

    MARIS Mariseal 650 Black 20kg

    Sale

    MARIS Mariseal 650 Black 20kg

    Regular price 99,99€
    Regular price 149,99€ Sale price 99,99€
    Unit price 5,00€/kg
    Sale
  • MAPEI Triblock P 5kg

    MAPEI Triblock P 5kg

    MAPEI Triblock P 5kg

    Regular price 88,99€
    Regular price Sale price 88,99€
    Unit price 17,80€/kg
  • MAPEI Adesilex PG4 6kg

    MAPEI Adesilex PG4 6kg

    Sale

    MAPEI Adesilex PG4 6kg

    Regular price 69,99€
    Regular price 88,99€ Sale price 69,99€
    Unit price 11,67€/kg
    Sale
  • Adesilex PG1 6kg, Frontansicht der beiden Kübel

    MAPEI Adesilex PG1 6kg

    MAPEI Adesilex PG1 6kg

    Regular price 88,99€
    Regular price Sale price 88,99€
    Unit price 14,83€/kg
  • MAPEI Adesilex PG1 Rapido 6kg

    MAPEI Adesilex PG1 Rapido 6kg

    MAPEI Adesilex PG1 Rapido 6kg

    Regular price 156,99€
    Regular price Sale price 156,99€
    Unit price 26,17€/kg
  • 1
  • 2
  • 3

Bauchemie.at - Your online shop from Austria for construction chemicals

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

About Us

  • Contact
  • Shipping information
  • Payment Options
  • Personal advice
  • Business Customer form
  • Shipment tracking

Generally

  • Imprint
  • Right of withdrawal
  • Cancel contract
  • Privacy Policy
  • Accessibility statement
  • Statutory Warranty
  • Terms and Conditions
Trustmark Austria Handelsverband Logo Bauchemie.at Onlineshop
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • EPS
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
© 2026, Bauchemie.at Powered by Shopify
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.